Czym jest rolnictwo ekologiczne?
Rolnictwo ekologiczne to metoda produkcji łącząca praktyki najkorzystniejsze dla środowiska, wysoki stopień różnorodności biologicznej, zachowanie krajobrazu rolniczego, ochronę zasobów naturalnych oraz stosowanie wysokich standardów dotyczących dobrostanu zwierząt. Produkcja żywności metodami ekologicznymi pozwala zaoferować konsumentom żywność wysokiej jakości, wytworzoną przy użyciu naturalnych substancji i w oparciu o naturalne procesy. System rolnictwa ekologicznego pełni podwójną funkcję społeczną. Po pierwsze, jest to system produkcji wpływający pozytywnie na środowisko naturalne, co z kolei przyczynia się do osiągania szeroko rozumianych korzyści środowiskowych dla społeczeństwa. Po drugie rolnictwo ekologiczne jest odpowiedzią na zmieniającą się strukturę popytu na rynku i rosnącą świadomość konsumentów, którzy oczekują produktów wysokiej jakości wytwarzanych z poszanowaniem środowiska. Produkcja ekologiczna polega na stosowaniu takich metod uprawy roślin, które przyczyniają się do utrzymania lub zwiększania ilości materii organicznej gleby, zwiększania jej stabilności i różnorodności biologicznej oraz zapobiegania zagęszczaniu lub erozji gleby. Żyzność i aktywność biologiczna gleby jest utrzymywana i zwiększana, m.in. przez stosowanie wieloletniego płodozmianu. Stosowanie płodozmianu, obok właściwego doboru gatunków i odmian roślin, odpowiednich technik uprawy i zabiegów agrotechnicznych oraz ochrony naturalnych wrogów szkodników, ma na celu zapobieganie szkodom w uprawach rolniczych wyrządzanym przez szkodniki, choroby i chwasty. Zasady systemu rolnictwa ekologicznego są ustanowione na poziomie przepisów unijnych. Określono
w nich m.in. jakimi metodami wytwarzany może być produkt ekologiczny oraz w jaki sposób taki produkt powinien być oznakowany. Tylko produkty certyfikowane (tj. objęte systemem kontroli w rolnictwie ekologicznym) mogą być sprzedawane jako produkty ekologiczne.
Chciałbyś skorzystać z tego programu?
Przygotowałem prosty formularz w którym proszę o wypełnienie podstawowych informacji o Państwa gospodarstwie - po jego wysłaniu skontaktuję się z Państwem w celu umówienia spotkania.