Warianty płatności bezpośrednich

  1. Podstawowe wsparcie dochodów:

Podstawowe wsparcie dochodów jest przyznawane:

- rolnikowi aktywnemu zawodowo prowadzącemu działalność rolniczą, któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, który może być wykorzystywany do ubiegania się o te płatności;

- w przypadku sadów - rolnik ma obowiązek wykonać co najmniej dwa zabiegi agrotechniczne, w tym jeden mający na celu usunięcie lub zniszczenie niepożądanej roślinności i drugi mający na celu usunięcie obumarłych drzew lub gałęzi, lub cięcie sanitarne suchych i zasychających gałęzi w terminie do 31 lipca w roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie pomocy.

Rolnicy, którzy na swoich użytkach rolnych realizują zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne wykonują powyższe obowiązki w terminach i zakresie wynikającym z przepisów rolno-środowiskowo-klimatycznych.

W przypadku gruntów ugorowanych z roślinami miododajnymi, miedz śródpolnych, stref buforowych lub pasów gruntów wzdłuż obrzeży lasów, dla których określono normy oraz szczegółowe warunki ich stosowania, uznaje się je za pozostające w stanie, dzięki któremu nadają się do wypasu lub uprawy, nawet jeśli nie przeprowadzono na nich ww. zabiegów lub przeprowadzono je po 31 lipca.

Rolnik aktywny zawodowo:

Za rolnika aktywnego zawodowo automatycznie uznawany jest rolnik, którego kwota płatności bezpośrednich za rok poprzedni nie przekracza równowartości w złotych kwoty 5 000 EUR. Jeżeli kwota płatności bezpośrednich przekracza równowartość w złotych kwoty 5 000 EUR rolnik jest uznawany za aktywnego, jeżeli nie zarządza portami lotniczymi, nie administruje wodociągami, nie administruje stałymi terenami sportowymi lub rekreacyjnymi, nie świadczy usług przewozu kolejowego lub usług w zakresie obrotu nieruchomościami.

Niemniej jednak rolnik prowadzący tego rodzaju działalność zostanie uznany za aktywnego, jeżeli:

- działalność rolnicza jest jego działalnością przeważającą, co wynika z danych zawartych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) lub Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) lub z dokumentów z Krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON)

lub udokumentuje, że:

- jego przychód z działalności rolniczej stanowi co najmniej 1/3 całego jego przychodu, lub kwota płatności bezpośrednich, jakie mu przysługiwały za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy, wynosi co najmniej 5% całości przychodów z działalności pozarolniczej.

Tytuł prawny

Płatności bezpośrednie oraz uzupełniająca płatność podstawowa są przyznawane do gruntu, który w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, jest w posiadaniu podmiotu ubiegającego się o ich przyznanie na podstawie tytułu prawnego. Warunek posiadania prawa do użytkowania gruntów może zostać spełniony poprzez wszystkie dopuszczone prawem formy, jak np. tytuł własności czy umowa dzierżawy, w tym umowa ustna. Jednocześnie podmiot, który nie użytkuje gruntu nie jest uprawniony do uzyskania płatności (nawet jeśli posiada tytuł prawny). Jeżeli grunt lub zwierzę jest przedmiotem współposiadania, to płatności bezpośrednie oraz uzupełniająca płatność podstawowa przysługują temu współwłaścicielowi, co do którego pozostali współposiadacze wyrazili zgodę na piśmie. Zgoda ta nie jest wymagana, jeżeli współwłaścicielem jest małżonek wnioskodawcy.

Kwalifikujący się hektar oznacza:

1) użytki rolne danego gospodarstwa, które w trakcie roku kalendarzowego, na który wnioskuje się o płatności bezpośrednie, są wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej lub są w przeważającej mierze wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej;

2) użytki rolne, na których nie jest prowadzona produkcja rolna i które jednocześnie są objęte zobowiązaniami rolno-środowiskowo-klimatycznymi:

- Ochrona cennych siedlisk i zagrożonych gatunków na obszarach Natura 2000,

- Ochrona cennych siedlisk i zagrożonych gatunków poza obszarami Natura 2000,

- Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk na obszarach Natura 2000,

- Jeżeli łączna powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym będących w posiadaniu rolnika na dzień 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, jest nie mniejsza niż 1 ha lub w przypadku rolników posiadających mniej niż 1 ha, ale otrzymujących płatności do zwierząt (w tym płatności do dobrostanu) minimalna kwota płatności bezpośrednich wynosi co najmniej równowartość w złotych kwoty 200 EUR;

- do powierzchni działki rolnej lub jednostki gruntu nierolniczego:

-położonych na gruncie stanowiącym kwalifikujący się hektar,

-o powierzchni nie mniejszej niż 0,1 ha,

-nie większej jednak niż maksymalny kwalifikujący się obszar.

 

  1. Płatność dla młodych rolników:

Płatność dla młodych rolników przysługuje:

Młodemu rolnikowi (osobie fizycznej lub prawnej), który spełnia łącznie następujące warunki:

1) ma nie więcej niż 40 lat w pierwszym roku ubiegania się o płatność,

2) kieruje gospodarstwem, co oznacza, że prowadzi działalność rolniczą w gospodarstwie osobiście (podejmuje decyzje), na własny rachunek i we własnym imieniu, ponosi koszty i czerpie korzyści w związku z prowadzeniem tej działalności,

3) ma co najmniej:

a) wykształcenie zasadnicze branżowe, średnie branżowe, średnie lub zasadnicze zawodowe w rozumieniu przepisów prawa oświatowego, lub

b) 3-letni staż pracy w rolnictwie, przy czym za staż pracy w rolnictwie uznaje się okres, liczony do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy, w którym wnioskodawca:

- podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie jako rolnik lub domownik lub ubezpieczeniu społecznemu z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), lub

- był zatrudniony w gospodarstwie na podstawie umowy o pracę, na stanowisku związanym z prowadzeniem produkcji rolnej.

Płatność jest przyznawana do:

Powierzchni gruntów będących w posiadaniu rolnika położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów, jeżeli ten rolnik po raz pierwszy rozpoczyna działalność rolniczą w gospodarstwie, jako kierujący tym gospodarstwem, a gdy rozpoczął już wcześniej działalność rolniczą – gdy od rozpoczęcia tej działalności do dnia złożenia pierwszego wniosku o płatność dla młodych rolników upłynęło nie więcej niż 5 lat. W pierwszym roku ubiegania się o przyznanie płatności do wniosku o przyznanie tej płatności dołącza się dokumenty potwierdzające wykształcenie lub staż pracy w rolnictwie. O płatność można ubiegać się maksymalnie przez 5 lat nie później niż do kampanii 2027 r. włącznie. Płatność zostanie przyznana również rolnikowi, któremu przyznano płatność dla młodych rolników na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów, przy założeniu, że rolnik kieruje gospodarstwem oraz spełnia warunek posiadania wykształcenia lub stażu pracy.

 

 

  1. Płatność redystrybucyjna:

 

 

Płatność redystrybucyjna przysługuje:

 

- do powierzchni gruntów położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów,

 

- jeżeli łączna powierzchnia gruntów będących w posiadaniu rolnika wynosi co najmniej 1 ha i nie

przekracza 300 ha,

 

- do powierzchni gruntów nie większej niż 30 ha.

 

W przypadku gdy o przyznanie płatności redystrybucyjnej ubiega się spółdzielnia produkcji rolnej albo

spółdzielnia rolników, przy przyznawaniu tej płatności danej spółdzielni maksymalne limity ustala się, na jej

wniosek, jako iloczyn danego limitu oraz liczby członków danej spółdzielni, jeżeli spółdzielnia ta poddała się

lustracyjnemu badaniu, o którym mowa w art. 91 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze,

w ciągu ostatnich trzech lat poprzedzających rok złożenia wniosku o przyznanie tej płatności.

Do wniosku o przyznanie płatności redystrybucyjnej spółdzielnia dołącza:

 

- oświadczenie o liczbie członków spółdzielni, którzy mają zostać uwzględnieni przy ustaleniu

maksymalnego limitu płatności redystrybucyjnej,

 

- oświadczenie podmiotu przeprowadzającego badanie lustracyjne, o którym mowa w art. 91 § 1 ustawy

z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze, o poddaniu się wnioskodawcy temu badaniu lub inny

dokument potwierdzający poddanie się temu badaniu.

 

 

  1. Wsparcie dochodów związane z produkcją:

 

 

Płatność do krów:

Płatność przysługuje:

- do liczby krów kwalifikujących się do płatności w gospodarstwie, nie większej niż 20 sztuk,

- rolnikowi posiadającemu co najmniej:

- 1 sztukę kwalifikujących się zwierząt w przypadku województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego;

- 3 sztuki kwalifikujących się zwierząt w przypadku województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, opolskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

 

Rolnik może zadeklarować również zwierzęta będące w posiadaniu małżonka rolnika, jeżeli małżonek ten nie ubiega się o przyznanie płatności do krów.

Jakie zwierzęta kwalifikują się do wsparcia?

Do wsparcia kwalifikują się samice gatunku bydło domowe (Bos taurus) w wieku przekraczającym 24 miesiące

- wiek zwierząt ustalany jest na dzień 15 maja w roku złożenia wniosku o płatność do krów na podstawie danych zawartych w komputerowej bazie danych prowadzonej na podstawie ustawy z dnia 4 listopada 2022 r.o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Zwierzęta objęte wnioskiem o przyznanie płatności do krów, najpóźniej do dnia złożenia tego wniosku powinny zostać zgłoszone do komputerowej bazy danych oraz najpóźniej od dnia złożenia tego wniosku, powinny spełniać wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt określone w ww. przepisach.

Wymagany okres przetrzymywania: 30 dni od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności do krów.

W trakcie okresu przetrzymywania możliwe jest zastąpienie zwierząt. Zastępujące zwierzęta muszą spełniać warunki kwalifikowalności. Rolnik, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia zdarzenia powodującego konieczność zastąpienia zwierzęcia, musi wejść w posiadanie nowego zwierzęcia oraz poinformować o zastąpieniu ARiMR.

Możliwe jest również zastąpienie danej sztuki inną, przebywającą do tej pory w gospodarstwie.

Płatność do bydła:

Płatność przysługuje:

- do liczby zwierząt kwalifikujących się do płatności w gospodarstwie, nie większej niż 20 sztuk.

- rolnikowi posiadającemu co najmniej:

-1 sztukę kwalifikujących się zwierząt w przypadku województw: lubelskiego, łódzkiego ,małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego;

 

- 3 sztuki kwalifikujących się zwierząt w przypadku województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, opolskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Rolnik może zadeklarować również zwierzęta będące w posiadaniu małżonka rolnika, jeżeli małżonek ten nie ubiega się o przyznanie płatności do bydła.

Jakie zwierzęta kwalifikują się do wsparcia

Do wsparcia kwalifikują się samce i samice gatunku bydło domowe (Bos taurus) w wieku nieprzekraczającym 24 miesięcy - wiek zwierząt ustalany jest na dzień 15 maja w roku złożenia wniosku o płatność do bydła na podstawie danych zawartych w komputerowej bazie danych prowadzonej na podstawie ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Zwierzęta objęte wnioskiem o przyznanie płatności do bydła najpóźniej do dnia złożenia tego wniosku powinny zostać zgłoszone do komputerowej bazy danych oraz najpóźniej od dnia złożenia tego wniosku, powinny spełniać wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt określone w ww. przepisach.

Wymagany okres przetrzymywania: 30 dni od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności do bydła.

W trakcie okresu przetrzymywania możliwe jest zastąpienie zwierząt. Zastępujące zwierzęta muszą spełniać warunki kwalifikowalności. Rolnik, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia zdarzenia powodującego konieczność zastąpienia zwierzęcia, musi wejść w posiadanie nowego zwierzęcia oraz poinformować o zastąpieniu ARiMR.

Możliwe jest również zastąpienie danej sztuki inną, przebywającą do tej pory w gospodarstwie.

 

Płatność do owiec:

Płatność przysługuje rolnikowi posiadającemu co najmniej 10 sztuk kwalifikujących się zwierząt i wypłacana jest do wszystkich kwalifikujących się zwierząt w gospodarstwie (brak limitu).

Rolnik może zadeklarować również zwierzęta będące w posiadaniu małżonka rolnika, jeżeli małżonek ten nie ubiega się o przyznanie płatności do owiec.

Jakie zwierzęta kwalifikują się do wsparcia?

Maciorki owcze (Ovis aries) w wieku co najmniej 12 miesięcy - wiek zwierząt jest ustalany na dzień 15 maja w roku złożenia wniosku o przyznanie płatności do owiec na podstawie danych zawartych w komputerowej bazie danych prowadzonej na podstawie ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Zwierzęta objęte wnioskiem o płatność do owiec powinny najpóźniej do 15 marca roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności zostać zgłoszone do komputerowej bazy danych oraz najpóźniej od 15 marca roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności spełniać wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt określone w ww. przepisach.

Wymagany okres przetrzymywania: od 15 marca do 15 kwietnia w roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności do owiec.

W trakcie okresu przetrzymywania możliwe jest zastąpienie zwierząt. Zastępujące zwierzęta muszą spełniać warunki kwalifikowalności. Rolnik, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia zdarzenia powodującego konieczność zastąpienia zwierzęcia, musi wejść w posiadanie nowego zwierzęcia oraz poinformować o zastąpieniu ARiMR.

Możliwe jest również zastąpienie danej sztuki inną, przebywającą do tej pory w gospodarstwie.

Płatność do kóz:

Płatność przysługuje rolnikowi posiadającemu co najmniej 5 sztuk kwalifikujących się zwierząt i wypłacana jest do wszystkich kwalifikujących się zwierząt w gospodarstwie (brak limitu).

Rolnik może zadeklarować również zwierzęta będące w posiadaniu małżonka rolnika, jeżeli małżonek ten nie ubiega się o przyznanie płatności do kóz.

 

Jakie zwierzęta kwalifikują się do wsparcia?

Samice kozy domowej (Capra hircus) w wieku co najmniej 12 miesięcy - wiek zwierząt ustalany jest na dzień 15 maja w roku złożenia wniosku o przyznanie płatności do kóz na podstawie danych zawartych w komputerowej bazie danych prowadzonej na podstawie ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Zwierzęta objęte wnioskiem o płatność do kóz, najpóźniej do dnia złożenia tego wniosku powinny zostać zgłoszone do komputerowej bazy danych oraz najpóźniej od dnia złożenia tego wniosku, powinny spełniać wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt określone w ww. przepisach.

Wymagany okres przetrzymywania: 30 dni od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności do kóz.

W trakcie okresu przetrzymywania możliwe jest zastąpienie zwierząt. Zastępujące zwierzęta muszą spełniać warunki kwalifikowalności. Rolnik, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia zdarzenia powodującego konieczność zastąpienia zwierzęcia, musi wejść w posiadanie nowego zwierzęcia oraz poinformować o zastąpieniu ARiMR.

Możliwe jest również zastąpienie danej sztuki inną, przebywającą do tej pory w gospodarstwie.

Płatność do truskawek:

Płatność przysługuje do powierzchni użytków rolnych, na których rolnik uprawia truskawki w plonie głównym.

Nie jest wymagana umowa kontraktacji, co pozwala na objęcie płatnością nie tylko powierzchni upraw owoców kierowanych do przetwórstwa, lecz również wysokiej jakości owoców konsumpcyjnych, w tym owoców przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej.

Płatność do ziemniaków skrobiowych:

Płatność przysługuje:

- jeżeli rolnik zawarł umowę z:

-podmiotem, którego przedmiot działalności obejmuje wytwarzanie skrobi lub wyrobów skrobiowych,

lub

 

-grupą producentów rolnych, której jest członkiem, lub

-organizacją producentów uznaną na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 671, z późn. zm.), której jest członkiem, lub

-zrzeszeniem organizacji producentów uznanym na podstawie ww. rozporządzenia nr 1308/2013, do którego należy organizacja producentów, której jest członkiem

- do powierzchni użytków rolnych, na których rolnik uprawia ziemniaki skrobiowe, nie większej, niż powierzchnia tej uprawy określona w umowie.

W umowie rolnik zobowiązuje się do wytworzenia i dostarczenia podmiotowi, z którym ją zawarł, określonej

ilości ziemniaków skrobiowych z określonej powierzchni gruntów, a podmiot ten zobowiązuje się te ziemniaki

odebrać w umówionym terminie, zapłacić za nie umówioną cenę i przeznaczyć na produkcję skrobi lub wyrobów

skrobiowych.

Do umów stosuje się odpowiednio przepisy o kontraktacji.

Warunek zawarcia umowy, uznaje się za spełniony również w przypadku, gdy umowę tę zawarł:

- małżonek rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności, albo

- co najmniej jeden ze współposiadaczy użytków rolnych, do których rolnik ubiega się o przyznanie płatności.

 

Płatność do roślin pastewnych:

Płatność przysługuje:

- do roślin pastewnych: esparceta siewna; koniczyna czerwona; koniczyna biała; koniczyna białoróżowa; koniczyna perska; koniczyna krwistoczerwona; komonica zwyczajna; lędźwian; lucerna siewna; lucerna mieszańcowa; lucerna chmielowa; nostrzyk biały; seradela uprawna; wyka kosmata; wyka siewna,

- do mieszanek ww. roślin, również z roślinami z listy roślin objętych płatnością do roślin strączkowych na nasiona: bobik; groch siewny, w tym peluszka, z wyłączeniem grochu siewnego cukrowego i grochu siewnego łuskowego; łubin biały; łubin wąskolistny; łubin żółty; soja zwyczajna,

- maksymalnie do 75 ha/gospodarstwo,

- jeżeli rośliny te nie zostały wprowadzone do gleby jako masa roślinna (zielony nawóz).

Do wsparcia nie kwalifikuje się uprawa wyki siewnej i wyki kosmatej z rośliną podporową spoza listy gatunków roślin objętych płatnością do roślin pastewnych i płatnością do roślin strączkowych na nasiona.

W przypadku gdy o przyznanie płatności do roślin pastewnych ubiega się spółdzielnia produkcji rolnej albo spółdzielnia rolników, przy przyznawaniu tej płatności danej spółdzielni maksymalne limity ustala się, na jej wniosek, jako iloczyn danego limitu oraz liczby członków danej spółdzielni, jeżeli spółdzielnia ta poddała się lustracyjnemu badaniu, o którym mowa w art. 91 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze

(Dz. U. z 2021 r. poz. 648), w ciągu ostatnich trzech lat poprzedzających rok złożenia wniosku o przyznanie tej płatności.

Do wniosku o przyznanie płatności do roślin pastewnych spółdzielnia dołącza:

- oświadczenie o liczbie członków spółdzielni, którzy mają zostać uwzględnieni przy ustaleniu maksymalnego limitu płatności do roślin pastewnych,

- oświadczenie podmiotu przeprowadzającego badanie lustracyjne, o którym mowa w art. 91 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze, o poddaniu się wnioskodawcy temu badaniu lub inny dokument potwierdzający poddanie się temu badaniu.

Płatność do roślin strączkowych na nasiona:

Płatność przysługuje:

- do roślin strączkowych na nasiona: bobik; groch siewny, w tym peluszka, z wyłączeniem grochu siewnego cukrowego i grochu siewnego łuskowego; łubin biały; łubin wąskolistny; łubin żółty; soja zwyczajna,

- do mieszanek tych roślin,

- jeżeli dokonano zbioru nasion

Płatność do buraków cukrowych

Płatność przysługuje:

- jeżeli rolnik zawarł umowę:

- dostawy w rozumieniu pkt 5 w sekcji A w części II załącznika II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 671, z późn. zm.), która określa również powierzchnię użytków rolnych, na której ten rolnik jest obowiązany uprawiać buraki cukrowe, lub

- z grupą producentów rolnych, której jest członkiem, lub

- z organizacją producentów uznaną na podstawie ww. rozporządzenia nr 1308/2013, której jest członkiem, lub

- z zrzeszeniem organizacji producentów uznanym na podstawie ww. rozporządzenia nr 1308/2013, do którego należy organizacja producentów, której jest członkiem

- do powierzchni użytków rolnych, na których rolnik uprawia buraki cukrowe, nie większej, niż powierzchnia uprawy określona w umowie.

W umowie dostawy rolnik zobowiązuje się do wytworzenia i dostarczenia odpowiedniemu podmiotowi określonej ilości buraków cukrowych z określonej powierzchni gruntów, a podmiot ten zobowiązuje się te buraki odebrać w umówionym terminie, zapłacić za nie umówioną cenę i przeznaczyć te buraki na produkcję cukru.

Warunek zawarcia umowy, uznaje się za spełniony również w przypadku, gdy umowę tę zawarł:

- małżonek rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności, albo

- co najmniej jeden ze współposiadaczy użytków rolnych, do których rolnik ubiega się o przyznanie płatności.

 

Płatność do chmielu:

Płatność przysługuje do powierzchni zajętej pod uprawę chmielu. Plantacja musi spełniać określone warunki dotyczące gęstości sadzonek (co najmniej 1 300 szt. na hektar) oraz wyposażenia w konstrukcję nośną i zewnętrzne odciągi kotwiczne.

Wsparcie ma zasięg regionalny. Przysługuje do upraw chmielu zlokalizowanych w następujących rejonach

Polski:

- rejon dolnośląski obejmujący powiaty: kłodzki, nyski, oleśnicki, piotrkowski, wrocławski i zawierciański;

- rejon lubelski obejmujący powiaty: biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, kielecki, kozienicki, krasnostawski, kraśnicki, lipski, lubaczowski, lubartowski, lubelski, łańcucki, łęczyński, łukowski, opolski z siedzibą władz w Opolu Lubelskim, puławski, radzyński, starachowicki, świdnicki z siedzibą władz w Świdniku, tomaszowski z siedzibą władz w Tomaszowie Lubelskim, włodawski, zamojski i zwoleński;

- rejon wielkopolski obejmujący powiaty: bydgoski, gorzowski, gostyński, grodziski z siedzibą władz w Grodzisku Wielkopolskim, kępiński, koszaliński, krotoszyński, nakielski, nowotomyski, poznański, rawicki, słupecki, wolsztyński, żagański, żarski i żniński.

Płatność do lnu

Płatność przysługuje do powierzchni użytków rolnych, na których rolnik uprawia len w plonie głównym. Nie jest wymagane posiadanie umowy.

 

Płatność do konopi włóknistych

Płatność ta (jak również pozostałe płatności obszarowe do gruntów, na których jest prowadzona uprawa konopi włóknistych), przysługuje:

- do uprawy tych odmian konopi, w przypadku których poziom zawartości tetrahydrokannabinolu (THC) nie przekracza maksymalnego dopuszczalnego poziomu, tj. 0,3%,

- jeżeli uprawa ta jest zgodna z danymi zawartymi w rejestrze producentów konopi włóknistych oraz podmiotów prowadzących działalność w zakresie skupu konopi włóknistych, o którym mowa w art. 47a ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii,

- do powierzchni uprawy konopi włóknistych, nie większej niż powierzchnia zawarta w rejestrze producentów konopi włóknistych oraz podmiotów prowadzących działalność w zakresie skupu konopi włóknistych.

Wpis do ww. rejestru może dotyczyć małżonka rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności, albo co najmniej jednego ze współposiadaczy gruntów, na których prowadzona jest uprawa konopi włóknistych.

Płatność do pomidorów

Płatność przysługuje:

- jeżeli rolnik zawarł umowę z:

- podmiotem, którego przedmiot działalności obejmuje przetwarzanie owoców i warzyw, lub

- grupą producentów rolnych, której jest członkiem, lub

- organizacją producentów uznaną na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 671, z późn. zm.), której jest członkiem,

- do powierzchni użytków rolnych, na których rolnik uprawia pomidory, nie większej, niż powierzchnia uprawy określona w umowie,

- jeżeli uprawa pomidorów została założona z wykorzystaniem materiału nasadzeniowego, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 8 lit. g ustawy z dnia 9 listopada 2012 r. o nasiennictwie, zakupionego lub wytworzonego w gospodarstwie tego rolnika,

- jeżeli obsada roślin pomidora wynosi co najmniej 20 000 szt./ha.

W umowie dostawy rolnik zobowiązuje się do wytworzenia i dostarczenia odpowiedniemu podmiotowi określonej ilości pomidorów z określonej powierzchni gruntów, a podmiot ten zobowiązuje się te pomidory odebrać w umówionym terminie, zapłacić za nie umówioną cenę i przeznaczyć je do przetworzenia.

Do umów stosuje się odpowiednio przepisy o kontraktacji.

Warunek zawarcia umowy, uznaje się za spełniony również w przypadku, gdy umowę tę zawarł:

- małżonek rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności albo

- co najmniej jeden ze współposiadaczy użytków rolnych, do których rolnik ubiega się o przyznanie płatności.

 

  1. Przejściowe wsparcie krajowe:

 

Uzupełniająca płatność podstawowa (UPP)

Przysługuje do:

 

1.zbóż,

2.roślin oleistych – rzepaku, rzepiku, słonecznika i soi,

3.roślin wysokobiałkowych – bobu, bobiku, łubinu słodkiego i grochu siewnego,

4.roślin strączkowych – wyki siewnej, soczewicy jadalnej i ciecierzycy pospolitej,

5.roślin strączkowych pastewnych,

6.lnu włóknistego i oleistego,

7.konopi włóknistych,

8.roślin przeznaczonych na materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany,

9.roślin motylkowatych drobnonasiennych,

10. roślin okopowych pastewnych, z wyłączeniem ziemniaków pastewnych,

11. traw na trwałych użytkach zielonych przeznaczonych na susz paszowy,

12. mieszanek roślin motylkowatych drobnonasiennych z trawami – w przypadku uprawy na gruntach

rolnych innych niż trwałe użytki zielone.

Chciałbyś skorzystać z tego programu?

Przygotowałem prosty formularz w którym proszę o wypełnienie podstawowych informacji o Państwa gospodarstwie - po jego wysłaniu skontaktuję się z Państwem w celu umówienia spotkania.

Wypełnij formularz informacyjny