Działanie: Dobrostan zwierząt
Poddziałanie: Pakiet 2: dobrostan krów; wariant: 2.3 Dobrostan krów mamek
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Dobrostan zwierząt” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. poz. 382).
Zasady
W gospodarstwie realizującym ten wariant, wszystkim utrzymywanym w gospodarstwie rolnym (wszystkie siedziby stad) krowom mamkom, cielętom, jałówkom i opasom do 300 kg w typie użytkowym mięsnym zapewnia się co najmniej 140 dni wypasu w sezonie pastwiskowym, a w okresie od dnia 16 października do 14 marca kolejnego roku – dostęp do środowiska zewnętrznego do na powierzchni zwiększone o co najmniej 20% w stosunku do minimalnej powierzchni określonej dla bydła utrzymywanego systemie otwartym.
Oznacza to, że minimalna wielkość zewnętrznej powierzchni bytowej (pastwiska, wybiegi, okólniki) udostępnionej w okresie zimowym bydłu mięsnemu wynosi:
✓ dla cieląt – co najmniej 6 m2/szt.
✓ dla jałówek – co najmniej 12 m2/szt.
✓ dla opasów do 300 kg – co najmniej 12 m2/szt.
✓ dla krów – co najmniej 18 m2/szt.
Warunki uczestnictwa
Rolnik posiada odpowiedni numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, a ponadto:
➢ W gospodarstwie nie mogą być zarejestrowane krowy w typie użytkowym kombinowanym (mleczno - mięsnym i mięsno - mlecznym); rolnik musi skorygować wpis w systemie IRZ,
➢ Na dzień złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej posiada co najmniej jedną krowę mamkę,
➢ Posiada opracowany przy udziale doradcy rolniczego opracowuje Plan poprawy dobrostanu zwierząt, w którym wskazuje się wielkość powierzchni posiadanych pastwisk, wybiegów i okólników, na których będzie przebywało bydło użytkowane w kierunku mięsnym w okresie od dnia 16 października do dnia 14 marca kolejnego roku,
➢ składa wniosek w aplikacji eWniosekPlus i zaznacza w nim, że ubiega się o płatność w ramach wariantu 2.3.
Termin złożenia wniosku: 15 marca – 15 maja,
Odpowiednie strony Planu poprawy dobrostanu zwierząt składa do ARiMR przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich.
Realizacja
Bydło utrzymywane w gospodarstwie musi być oznakowane i zarejestrowane zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie rejestracji i identyfikacji zwierząt, oraz:
➢ W okresie pastwiskowym tj. od dnia 15 kwietnia do dnia 15 października, bydło w typie użytkowym mięsnym tj. krowy mamki, cielęta, jałówki, opasy do 300 kg utrzymywane w gospodarstwie rolnym* są wypasane przez co najmniej 140 dni na trwałych użytkach zielonych lub gruntach ornych, na których występują trawy lub inne zielne rośliny pastewne,
➢ Rolnik składa do ARiMR oświadczenie o zrealizowaniu wymogu wypasu letniego bydła w typie użytkowym mięsnym do dnia 31 października; jeśli przemieszczał bydło w celu wypasu do siedziby innego rolnika, to wskazuje miejsce tego przemieszczenia,
➢ W okresie „zimowym” tj. od dnia 16 października do dnia 14 marca kolejnego roku bydło w typie użytkowym mięsnym ma zapewniony stały dostęp do środowiska zewnętrznego (pastwisk, wybiegów, okólników), przy czym dostępna powierzchnia w przeliczeniu na sztukę zwierzęcia jest o 20% większa, niż powierzchnia standardowo wymagana przy chowie otwartym bydła,
➢ Rolnik w okresie „zimowym” utrzymuje w gospodarstwie rolnym (jednocześnie) nie więcej krów mamek, cieląt, jałówek i opasów do 300 kg niż mu na to pozwala wielkość posiadanych powierzchni zewnętrznych udostępnianych dla tego bydła (wskazana w Planie poprawy dobrostanu zwierząt).
*Wszystkie siedziby stad
Rozliczenie
Stawka płatności – 329 zł/krowę mamkę rocznie,
➢ Płatność przysługuje do średniej liczby krów mamek utrzymywanych w gospodarstwie rolnym przez rolnika w okresie od dnia 16 października roku złożenia wniosku o płatność dobrostanową do dnia 14 marca roku następnego, liczonej jako iloraz sumy dziennych liczb krów mamek i liczby dni w tym okresie.
➢ liczbę krów mamek, do której przysługuje płatność dobrostanowa, ustala ARiMR na podstawie danych zawartych w systemie IRZ,
➢ ARiMR na podstawie danych zawartych w systemie IRZ sprawdza, czy liczba krów mamek, cieląt, jałówek i opasów do 300 kg w typie użytkowym mięsnym podczas okresu „zimowego” nie jest zbyt duża w stosunku do powierzchni zewnętrznej, jaka może zostać udostępniona tym zwierzętom zgodnie z Planem poprawy dobrostanu zwierząt,
➢ Jeżeli zostanie stwierdzone uchybienie w przestrzeganiu przez rolnika wymogów w ramach danego wariantu, płatność dobrostanowa w części dotyczącej tego wariantu przysługuje w wysokości odpowiednio zmniejszonej.
Koszty transakcyjne
Rolnikowi może zostać przyznana kwota przeznaczona na refundację kosztów transakcyjnych w poniesionych z tytułu sporządzenia planu poprawy dobrostanu zwierząt (planu), jeżeli są spełnione warunki przyznania płatności dobrostanowej w ramach danego wariantu. Wysokość kwoty przeznaczonej na refundację kosztów transakcyjnych nie może przekraczać 15% wypłaconej płatności dobrostanowej i nie może być wyższa niż 1000 zł z tytułu sporządzenia planów w ramach jednego pakietu.
Źródło: materiały szkoleniowe CDR
Chciałbyś skorzystać z tego programu?
Przygotowałem prosty formularz w którym proszę o wypełnienie podstawowych informacji o Państwa gospodarstwie - po jego wysłaniu skontaktuję się z Państwem w celu umówienia spotkania.
Beneficjenci
Rolnik będący osobą fizyczną ubezpieczoną na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie jako rolnik, prowadzącą wyłącznie działalność rolniczą.
Premia może być przyznana tylko raz w okresie realizacji PROW 2014-2020 osobie i na gospodarstwo, tj. na grunty rolne, które wchodziły w skład gospodarstwa objętego pomocą, chyba że pomoc została przyznana, lecz nie została wypłacona z powodu np. rezygnacji.
W przypadku małżonków premię może otrzymać tylko jedno z nich, niezależnie od tego, czy prowadzą wspólne gospodarstwo, czy odrębne gospodarstwa.
Koszty kwalifikowalne
Nie określa się.
Warunki kwalifikowalności
Pomoc może być przyznana wnioskodawcy, który:
- prowadzi na terytorium RP działalność rolniczą w celach zarobkowych,
- jest posiadaczem samoistnym lub zależnym gospodarstwa rolnego w rozumieniu Kodeksu cywilnego, o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników,
- posiada gospodarstwo rolne o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 10 tys. euro,
- przedłoży biznesplan dotyczący restrukturyzacji gospodarstwa.
Biznesplan powinien przedstawiać koncepcję restrukturyzacji gospodarstwa, w wyniku której nastąpi wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa. Założenia biznesplanu mogą dotyczyć przede wszystkim rozwoju produkcji produktów rolnych, żywnościowych jak i nieżywnościowych, a także przygotowania do sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwie.
Biznesplan ubiegającego się o pomoc na restrukturyzację małych gospodarstw zawiera spójną koncepcje restrukturyzacji gospodarstwa w szczególności:
- opis wyjściowej sytuacji gospodarstwa, w tym informacje dotyczące zasobów gospodarstwa, struktury produkcji oraz wielkości ekonomicznej;
- opis planowanych inwestycji prowadzących do restrukturyzacji gospodarstwa, w tym, szczegóły dotyczące zrównoważenia środowiskowego i efektywnej gospodarki zasobami,
- udział w szkoleniach, korzystanie z doradztwa, udział w zorganizowanych formach współpracy producentów rolnych;
- informacje nt. innych zamierzeń dotyczących rozwoju gospodarstwa.
Pomocy nie przyznaje się:
- na inwestycje dotyczące plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne oraz niektórych działów specjalnych produkcji rolnej, w szczególności: hodowli zwierząt laboratoryjnych, hodowli ryb akwariowych, hodowli psów rasowych, hodowli kotów rasowych;
- osobie, która jest beneficjentem jednego z poniższych instrumentów wsparcia:
- „Ułatwianie startu młodym rolnikom”,
- „Modernizacja gospodarstw rolnych”,
- „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” objętych PROW 2007-2013,
- „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Premie dla młodych rolników”, „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” objętych PROW 2014-2020.
Beneficjent zobowiązuje się do realizacji biznesplanu.
Beneficjent zobowiązuje się do rozpoczęcia prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie najpóźniej w dniu rozpoczęcia realizacji biznesplanu i prowadzenia jej co najmniej do dnia upływu okresu związania celem.
W wyniku realizacji biznesplanu powinien nastąpić wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa do poziomu co najmniej 10 tys. euro, przy czym wzrost ten musi wynieść co najmniej 20% wartości wyjściowej.
Zasady dotyczące ustalania kryteriów wyboru
Kryteria wyboru mogą w szczególności uwzględniać:
- rodzaj planowanej produkcji (np. produkcja ekologiczna),
- wielkość ekonomiczną gospodarstwa,
- wpływ na realizację celów przekrojowych,
- kompleksowość biznesplanu,
- przetwarzanie produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie,
- udział w zorganizowanych formach współpracy producentów rolnych,
- kwalifikacje zawodowe rolnika.
Kwoty i stawki wsparcia (mające zastosowanie)
60 000 zł.